Sekcja zawiera wiadomości podstawowe przydatne szczególnie dla początkujących malawistów.
- Co to w ogóle jest Malawi?
- Jak założyć akwarium?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie i obsadzie zbiornika?
- Jak często i czym karmić naszych ulubieńców?

Artykuł ten powstał głównie z myślą o początkujących maniakach pyszczaków z Malawi. Zawiera przede wszystkim pytania często występujące na forach internetowych oraz wiele razy omawiane na czacie. Miejmy nadzieję, że z czasem będzie rozbudowywany o kolejne pytania i odpowiedzi, a jego treść cały czas poprawiana i ulepszana, aby jeszcze lepiej pomóc akwarystom, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w hodowli pyszczaków.

Mimo, że w ostatnim czasie pyszczki są jednymi z najpopularniejszych ryb, niewielu akwarystów zdaje sobie sprawę, że nie każde ich połączenie jest odpowiednie. Zazwyczaj decydującymi aspektami przy doborze obsady są kolory oraz dostępność poszczególnych ryb w sklepach. Są jednak pewne zasady, które powinny być przestrzegane, podczas ustalania gatunków zamieszkujących nasze akwaria.

kupowanie_na_gieldzie4   

    Mamy już przygotowane i dojrzałe akwarium z odpowiednio zaaranżowaną dla potrzeb pyszczaków z Malawi dekoracją. Nadeszła więc długo oczekiwana chwila zakupu ryb i zasiedlenie nimi własnego podwodnego skrawka jeziora Niasa.

 

 

 

 

Dopiero gdzieś na szarym końcu zagadnień rozważanych przy budowie "domowego Malawi", po rozterkach związanych z pojemnością zbiornika, doborem systemu filtracyjnego i odpowiedniej obsady gatunkowej, pojawiają się kwestie związane z oświetleniem akwarium.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś wyłowić z akwarium ogólnego jakiegoś pysia, to zapewne już wiesz, że jest to nie lada wyzwanie :).
      W moim przypadku zwykle kończyło się to demontażem dekoracji i dopiero wtedy mogłem swobodnie łowić uciekinierów. Jednak ta metoda nie jest zbyt najlepsza, gdyż mając duży zbiornik (a tym samym sporo dekoracji) takie wyciąganie kamlotów bardzo stresuje i dezorientuje ryby (nawet jeśli uda nam się - naszym zdaniem - idealnie odtworzyć poprzedni wygląd).

Wielu osobom wydaje się, że przy akwarium jest dużo pracy. Jednak rzeczywistość jest nieco inna. Wkład pracy, jaki trzeba włożyć w utrzymanie zbiornika jest niewielki i to niezależnie od wielkości posiadanego akwarium. Czy 15 minut dziennie to dużo? Na pewno nie, a tyle przeważnie potrzeba poświęcić czasu na drobne prace przy zbiorniku. Cały sekret polega na tym, by być systematycznym. To wystarcza, by mieć akwarium zadbane i cieszące wzrok.

invalid email address