Polimorfizm czyli morfy MC,OB,O i BB

Morfy MC, OB ,O, BB

Pierwszą osobą która użyła nazwy ”marmelade cat” dla łaciatego samca był Trevor E 'Peter’ Davis. Peter i jego żona Henny byli głównymi exporterami ryb z jeziora Malawi w późnych latach 60-tych i wczesnych 70-tych.
Pierwszym opisanym rodzajem był Labeotropheus Trewavasae w 1971 roku.

Polimorfizm czyli odmiana morficzna OB, O, BB występuje u takich gatunków takich jak:

– Metriaclima

– Labeotropheus

– Tropheops

– Genyochromis

Należy jednak podkreślić że nie każdy z powyższych gatunków występuje we wszystkich morfach. Tak na przykład, Metriaclima Fainzilberi Lupingu występuje w morfach OB, O i BB, ale Metriaclima Fainzilberi Maison Reef wystepuje już tylko w morfie BB. To samo dotyczy gatunków z rodzaju Labeotropheus, Tropheops i Genyochromis.

 

Różnice  przedstawię na przykładzie Metriaclima Zebra Nkhata Bay

Odmiana morficzna „BB”
Skrót BB pochodzi od angielskiego 'black-barred blue’ i odnosi się do niebieskiego samca w czarne pionowe pasy i beżowych, szarych samiczek. Samce te jak i samiczki często określane są jako 'standard’

image.thumb.jpeg.cd69335970b7b9a6193cd94cf79d8bc3.jpeg

Metriaclima Zebra Nkhata Bay – samiec BB

 

image.png.78b79fb2572ef6c922a70ac8a200094b.png

Metriaclima Zebra Nkhata Bay – samica BB

Odmiana morficzna „O”
Skrót O pochodzi od angielskiego 'orange’ i dotyczy on zarówno samców jak i samic, które przyjmują barwy od jasnej, niemalże białej do pomarańczowej.

 

image.thumb.jpeg.45062a4a3cdb88254b1c8749a8e86b2c.jpeg

Metriaclima Zebra Nkhata Bay – samiec O morph

 

image.thumb.jpeg.00f3d31854cbf15456afa49172d1b55c.jpeg

Metriaclima Zebra Nkhata Bay – samica O morph

 

Odmiana morficzna „OB” (potocznie określaną MC, MCat – dotyczy tylko samców)
Skrót pochodzi od angielskiego 'orange bloched’ i dotyczy zarówno samców jak i samic, które posiadają ciało pokryte plamkami lub jest ono nakrapiane.
Określenie MC, MCat dotyczy tylko samców i jest określeniem potocznym, zaistniałym w handlu dla podkreślenia rzadkości tego morfa. Przyjmuje się że ich ubarwienie jest wynikiem złego lokowania genów i jest to naturalny błąd genetyczny.
Samce OB są rzadkie dlatego iż jest ich bardzo mało. Znikoma ilość samców OB spowodowana jest tym, że w morfie OB geny żeńskie są dominujące. Dodatkowo, samce OB,  jako bardziej wyróżniające się w jeziorze są bardziej narażone na ataki drapieżników.

 

image.thumb.jpeg.8c40f718db5579a54bea25fdd98af7df.jpeg

Metriaclima Zebra Nkhata Bay – samiec OB morph (MC)

 

image.thumb.jpeg.b8bae6c02348b363c6bdcc11c4b6c7a1.jpeg

Metriaclima Zebra Nkhata Bay – samica OB morph

 

Ze względu że często padają pytania dotyczące odmian morficznych gatunku Metriaclima Estherae, postaram się przybliżyć i ten temat.

Jak i pozostałe gatunki, Metriaclima Estherae występuje w morfach OB, O i BB

Najbardziej popularną esterką jest Mertiaclima Estherae Minos Reef. Ja posiadam odmianę pochodzącą z Chiloelo, która kolorystycznie jest bardzo podobna do Minos Reef.

Zacznę od kilku zdjęć.

image.thumb.jpeg.49c00ea958a02c039be8c07edb5b615b.jpeg

Metriaclima Estherae Chiloelo – samiec BB

 

image.thumb.jpeg.a4e0398fa306adbbba20ebdcbfdcde51.jpeg

Metriaclima Estherae Chiloelo – samica O morph

 

image.thumb.jpeg.c829b729d7d91db6902a4be48d93b591.jpeg

Metriaclima Estherae Chiloelo – samica OB morph

 

image.thumb.jpeg.83694a22c7bc530f285696faf979918a.jpeg

Metriaclima Estherae – samiec O morph

 

image.jpeg.5d1dd5e8b978542692b381b5035c3e92.jpeg

Metriaclima Estherae – samiec OB

 

image.png.4c66cada6cdf7cfb4b09588f4b9a164a.png

Metriaclima Estherae Matangula – samica BB

 

Często w podpisach zdjęć pojawia się nazwa Metriaclima Estherae red red, Metriaclima Estherae red blue, Metriaclima red red / red blue. Każda z tych nazw nie jest w 100% poprawna.

Poprawną nazwą jest Metriaclima Estherae i jako trzeci człon powinna pojawić się lokalizacja z której ryba pochodzi np: Metriaclima Estherae Minos Reef, Metriaclima Estherae Chiloelo.

Określenia red red / red blue są nazwami potocznymi, powstałymi na potrzeb określenia grup ryb w których występują pomarańczowe samice i łososiowe do pomarańczowych samce – nazywane one są RED RED oraz pomarańczowe samice i niebieskie samce – nazywane one są RED BLUE.

Metriaclima Estherae O morph – w grupie tej występują zarówno samce jak i samice. Samice przyjmują ubawienie pomarańczowe, a samce jasne/łososiowe. Jasne samce O morph w hodowli były używane do selektywnego chowu, mającego na celu stworzenie pomarańczowych samców, które są obecne w hobby. Pomarańczowe samce nie były widziane w jeziorze, ale ze względu na ubarwienie ciężko byłoby je zauważyć wśród dużej ilości samic o tym samym ubarwieniu i nie można jednoznacznie powiedzieć że pomarańczowe samce nie występują w jeziorze.

Metriaclima Estherae OB morph – w tej grupie też występują zarówno samce jak i samice. Samców OB jest bardzo mało i tylko kilka osób na świecie posiada je w swoich zbiornikach (mowa oczywiście o rybach z odłowu). Samice i samce OB w hobby występują w dwóch wariantach i są to ryby z drobnymi plamami i to one naturalnie występują w jeziorze oraz ryby OB z dużymi plamami i są one stworzone przez człowieka. Kiedyś widziałem informację, że te samice i samice z dużymi plamami też można spotkać w jeziorze, ale jest to wynikiem tego iż ktoś je tam wpuścił. Nie są one jednak odmianą naturalnie występującą w jeziorze.

Metriaclima Estherae BB – w grupie tej też występują samce i samice. Samce są koloru niebieskiego i najliczniej występują w jeziorze. Samice BB są bardzo rzadko widywane, ale są.

 

Potomstwo

Często padają pytania czy z takiej a takiej pary jest szansa na samca OB.

Z pary złożonej z samca BB i samicy BB można spodziewać się potomstwa BB

Z pary złożonej z samca OB i samicy OB można spodziewać się potomstwa BB i OB

Z pary złożonej z samca BB i samicy OB można spodziewać się potomstwa BB i OB ale OB będzie możliwe tylko wtedy gdy samiec BB posiada gen OB

Z pary złożonej z samca O i samicy OB można spodziewać się potomstwa BB, OB i O przy czym często potomstwo O jest tak zwane ”brudne”. Mam tu na myśli to że są bardzo drobno nakrapiane.

Z pary złożonej z samca O i samicy O można spodziewać się potomstwa BB, OB i O

 

Źródło:
MALAWI CICHLIDS in their natural habitat – edycja 5 Ad Konings
www.cichlidae.com

Zdjęcia:

SlavekG
Buck Norris
Daniel Finn
Ad Konings

 

Artykuł ten powstał przy współpracy z Przemkiem @przemo-h i  Arturem @AFOL.