Pseudotropheus sp acei Luwala Reef

Pseudotropheus acei  Luwala Reef

 

Pseudotropheus sp. „acei  pielęgnica Mbuna z Jeziora Malawi. Nazwa handlowa to pyszczak złotopłetwy.

Odkryty w 1922 roku przez Regana , acei pierwotnie uważano za Pseudotropheus , ale później zmieniono go na Gephyrochromis a następnie z powrotem jako Pseudotropheus. Ryba występuje w kilku wariantach geograficznych Ngara, Sanga Bay, Chitande Islands, Itungi, Msuli, Tanzania black, Senga Bay/Kambiri Point, Luwala Reef. Odmiana nasza występuje między Ngara a Senga Bay na zachodnim wybrzeżu, pochodzi z rafy Luwala.

 

 Charakteryzuje się błękitno fioletowym, lekko błyszczącym ubarwieniem. Płetwy piersiowe , grzbietowa oraz ogonowa są w kolorze złotawo-żółtym.

 

Pseudotropheus acei najczęściej można spotkać w skalisto piaszczystych strefach jeziora. Preferuje piaszczystą i wypełnioną skałami linię brzegową, na której łatwo można uzyskać dostęp do zatopionych kłód, gałęzi. W jeziorze stada liczące 50 a nawet więcej  ryb otaczające duże gałęzie i kłody, należą do normalności ale w obszarach skalistych już spotkać można mniejsze grupy, które składają się od kilu do kilkunastu osobników. .

image.jpeg.20c8d0c1532164cbac34b97015729b67.jpeg\

foto google

 

 

Samce i samice tego gatunku są bardzo podobne do siebie. Na pierwszy rzut oka ciężko rozróżnić płeć. Można to dopiero zrobić jak  ryby  już dorosną. Kolorystyka samca i samicy jest prawie identyczna. Samce P acei rosną większe i mają masywniejszą budowę ciała.  Atrapy jajowe u samca są bardziej wyraziste i jest ich więcej. Płetwa grzbietowa i odbytowa samca jest ostrzej zakończona niż u samicy. Poza tym samczyk ma bardziej wyraziste czoło.

image.thumb.jpeg.c270671b3f55f0bc60f24f2e2e187265.jpeg

Foto Pozner –samczyk

18 cm. Na tym zdjęciu można zaobserwować mocno wyraziste czoło i lekko spłaszczony pysk.

 

image.thumb.jpeg.5ececc6e04a56573a14bfd3b889b2b01.jpeg

foto Pozner

Samczyk 18 cm, widoczna ostro zakończona płetw grzbietowa i masywna budowa ciała.

 

image.thumb.jpeg.f38ff519fffe4f06fb019b99f2b14ee7.jpeg

Foto Luk 5007 – samczk 15cm widoczne atrapy jajowe , masywna budowa ciała, piękna kolorystyka.

 

 

 

 

Lecz tak naprawdę stwierdzenie na 100% czy to jest samczyk czy samiczka można stwierdzić po pierwszej inkubacji. Dlaczego o tym wspomniałem, ano dlatego, że osobiście miałem taki przypadek. Stado moje było w układzie 1+10. Czasami jedna  ryba zaczepiała zalotami inną samiczkę. Przeszło mi przez myśl, że to może być zdominowany samczyk. Ale jakoś nie przywiązywałem do tego uwagi. Aż do momentu jak samiec alfa odszedł, przez kolejny miesiąc nie było samca w akwarium. Pewnego dnia zauważyłem tarło, właśnie u Acei. Co się okazało, że tak ryba która czasami zalecała się do innych samic to był drugi samiec. Zdjęcie poniżej pokazuje tego zdominowanego samca.

image.thumb.jpeg.815ac19a062b99777c9fc4fa11703ef4.jpeg

Foto Slawek – samiec 15 cm.

image.thumb.jpeg.beeade316b79194994a5bd982a90491e.jpeg

Foto Slawek – samiec 15 cm

Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że to samiczka. Płetwa grzbietowa mała, aczkolwiek ostro zakończona. Nie jest tak bardzo masywny jak inne samce pokazane na innych zdjęciach. Należy zwrócić uwagę jak bardzo był zdominowany ten samiec, że przez około miesiąca nie pokazywał się. Także z rozpoznaniem płci to nie jest aż tak łatwo. Na zdjęciu wyżej umieszczonym jak i na zdjęciu niżej umieszczonym, można zaobserwować jak mała jest różnica między zdominowanym samcem (wyżej) a samicą (niżej). Tak naprawdę widoczna jest tylko bardziej zaostrzona płetwa grzbietowa. Samiec nie ma nawet atrap jajowych.

Samiczki Pseudotropheusa sp acei Luwala Reef są mniejsze a zarazem smuklejsze.

 

image.thumb.jpeg.c1fce89af787d21072aacdd09efd8ac9.jpeg

foto Slawek

 

image.thumb.jpeg.992f736a9a3ddefb643b4fd9a12cefd9.jpeg

Foto Slawek

 

 

Dorosłe samiczki takie około 12-13 cm  mogą już wypuścić nawet kilkadziesiąt młodych

Młode praktycznie niczym się nie różnią od rodziców.

 

image.thumb.jpeg.b0dcbf5155a0d45e8d0f5de149bf21a2.jpeg

 

foto Slawek

Pseudotropheus sp acei Luwala Reef wielkość do jakiej rośnie w akwarium jest tak naprawdę ciężka do określenie, ale można przyjąć, że samce rosną od 15 do 18 cm a samiczki osiągają 13-15 cm.

Jako takiego terytorializmu nie można zaobserwować. Czasami podczas tarła ryba ta jak każdy pyszczak broni swojego miejsca. Nasz bohater pływa sobie spokojnie po całym zbiorniku nie wadząc nikomu. Ale można zauważyć jak samiec alfa często ingeruje w potyczki innych. Pokazuje kto jest „wielki” a zarazem gdzie jest ich miejsce . Uważam, że te piękne ryby powinno się trzymać w większym stadzie i to w układzie wielosamcowym. Dwa samczyki spokojnie sobie radziły  w jednym zbiorniku. Wiadomo było kto jest alfa samcem i rządzi,  a kto jest tym drugim. Zdominowany samczyk nie wykazywał chęć walki o prym w akwarium. Tak było u mnie w zbiorniku. U innych dało się słyszeć, że nie mieli tyle szczęścia i dwa samce walczyły ze sobą aż do końca żywota jednego lub drugiego.

Żywienie w warunkach akwariowych nie powinno nastręczać żadnych problemów, chętnie przyjmują dobrej jakości suche pokarmy. Jest to ryba wszystkożerna. Jest bardzo żarłoczna jak każdy pyszczak, trzeba bardzo pamiętać o tym, gdyż  szybko ryba ta się otłuści. Należy jednak pamiętać, aby podawać naszemu Acei dużo zielonego np. spirulina, sparzone liście sałaty czy ugotowana marchewka. Można podawać też artemie,  wodzienia.

Zbiornik w jakim powinny pływać te ryby to minimum 150 cm. W takim zbiorniku powinien znaleźć się ładny korzeń. Gdzie ta ryba będzie czuła się jakby była w środowisku naturalnym. Im wyższy zbiornik tym lepiej wpływa na naszą rybę, gdyż lubią pływać w toni (czyli górnych partiach akwarium).

image.thumb.jpeg.705e8015d7843e1ccc6e275ed1e5dc9c.jpeg

Foto CoolPhone

Trzymałem te piękne pielęgnice z Malawi w zbiorniku 450l ( 150x50x60). Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłem tą śliczną rybę.  I od razu postanowiłem, że będzie pływać u mnie w zbiorniku. Długo namawiałem kolegę ze Śląska ( pozdrowienia dla Pereza) aż w końcu się zgodził. Przywiozłem do domu dorosłe stado 1+10 z którego byłem dumny.

Po zmianie akwarium zamieszkały w  200 cm był to „raj” dla tych ryb. Szalały po całym zbiorniku i nie trwało to tylko na początku ale bardzo długo. Pseudotropheus acei nadaje się dla młodego adepta jak i dla doświadczonego hodowcy. Jest to jedna z najbardziej spokojnych ryb w Malawi. Poradzą sobie praktycznie ze wszystkimi rybami z rodzaju mbuna. U mnie w zbiorniku pływały sobie z agresywną Metriaclimą Luwino Reef jak i mniej agresywnym Demasoni, Msobo Magunga czy M. kwawanga. Nikomu nie wchodzi w drogę, żyje swoim życiem i swoich współbratymców. Polecam bardzo tą rybę (jak i inne odmiany barwne) ze względu na piękne ubarwienie. Spotkałem się nawet z określeniem, że jest podobna do ryb morskich.

image.thumb.jpeg.b21e952a974e04fa84a49ea878a755cb.jpeg

Foto Andrzej Kotowski

Wiem o tym, że takiej rybie jak i innym nigdy nie zastąpi się    jeziora. Ale jak możemy to róbmy wszystko aby nasi podopieczni czuli się dobrze. Starajmy się choć w małej kropli odzwierciedlić środowisko naturalne. To  moje przesłanie do wszystkich hodowców naszych pysi.

 

Obecnie czekam na powrót tych pięknych ryb do mojego zbiornika. Będą pływać w ilości 12-14szt. Niech się dzieje…

 

 

 

 

Źródła:

https://www.cichlid-forum.com/articles/ps_acei.php/

https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/pyszczak-acei-zlotopletwy/

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pseudotropheus_sp._”acei