Masz w domu swoja wizje Malawi? Chcesz zaprezentować swój zbiornik innym Klubowiczom?
Jesli odpowiedz brzmi TAK to ten dział jest właśnie dla Ciebie.

Zasady przygotowania prezentacji zbiornika dla serwisu Klub Malawi:

 1. W tytule prezentacji podajemy litraż oraz imie, nazwisko, nick klubowy
 2. Wpisujemy dane na temat naszego akwarium:
  a) litraż,
  b) wymiary,
  c) oświetlenie,
  d) filtracja,
  e) podłoże,
  f) tło,
  g) rodzaj skał użytych do budowy dekoracji,
  h) pokrywa,
  i) parametry wody,
  j) częstość podmian wody,
  k) gatunki roślin (jeśli są),
  l) gatunki ryb
 3. Zdjęcia - do prezentacji dołączamy przynajmniej jedno zdjęcie z rzutu ogólnego akwarium. Jest to minimum, ale wskazane jest zalaczenie zdjęć dodatkowych np. zdjecia z innych rzutow, zblizenia, zdjecia naszych podopiecznych, zdjęcia skałek, zdjęcia tła itp itd. Zdjecia powinny byc w rozmiarze minimum 640x480. Jesli Wasze zdjęcia mają wiekszą rozdzielczość to obrobimy je we wlasnym zakresie (wieksze rozdzielczości bedą dostępne po kliknięciu na zdjęcie).
 4. Jeśli masz ochote napisać artykuł na temat powstawania Twojego świata Malawi to gorąco zachęcamy. Artykuł umieścimy w sekcji Artykuły Klubowiczów a w prezentacji umiecimy bezpośredni link do niego.
 5. Prezentacje można przesyłać na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Moje akwarium ma 300 litrów pojemności, a jego wymiary to 150x40x50 (dł., szer., wys.). Ponieważ zbiornik nie jest wymiarowy, pokrywę i oświetlenie do niego musiałem wykonać sam. Pokrywa zrobiona jest z listew drewnianych pomalowanych akrylową farbą i przykręconych do nich płyt HDF. Oświetlenie to dwie świetlówki 36W: NARVA Aquarium Blue i Nature.

Image

 

akwarium_front
    Akwarium ma 240 litrów brutto, wymiary to 120x40x50 cm. Pokrywa wykonana jest na zamówienie w firmie Plexidas, zrobiona jest z białego spienionego PCV i oklejona na czarno. W pokrywie mam instalację na 3x30W, ale używam tylko 2x30 (Sylvania Aquastar + Grolux). Czasem włączam trzecią świetlówkę, np. do robienia zdjęć ryb bez flesza.Grzałka, to Jaeger 200W. Aktualnie w akwarium pracują 2 filtry firmy Hagen: Kubełek Fluval 304 wypełniony niemal po brzegi wkładami ceramicznymi, wewnętrzny 4plus. Jak widać, na dnie w akwarium jest drobny piasek, kupiony w składzie budowlanym. Ryby uwielbiają w nim kopać i pluć gdzie popadnie. Słyszałem głosy, że mam go za dużo, ale to tak na zapas, bo przy cotygodniowym sprzątaniu zawsze trochę wyssam  ;) Tło jest zewnętrzne DIY, nic specjalnego, to zwykły styropian wypalony rozpuszczalnikiem nitro i pomalowany czarnym sprayem. Zrobienie go jest bardzo tanie, jednak polecam i sam żałuję, że nie mam, wewnętrznego tła. Do nowego akwarium, które kiedyśtam będę zakładał, zrobię tło z kamieni wapiennych, takich jakie mam w akwarium. Wspomniane już kamienie w akwarium, to wapienie spod Krakowa. Wykopałem je własnoręcznie w starym kamieniołomie, jak widać mocno obrosły glonami. Wcześniej próbowałem wprowadzać różne rośliny, ale albo się nie przyjmowały, albo pyski wyjadały, także aktualnie mam tylko nurzańce olbrzymie. Parametry wody: temperatura 25*C, poza latem, kiedy nagrzewa się nawet do 28-29*C; pH 7,6-7,8; NO3 0-10mg/litr, kiedyś mierzyłem jeszcze twardość, ale nie pamiętam wartości. Wodę staram się podmieniać regularnie co tydzień, zwykle około 40litrów. W tej chwili mam 4 gatunki i są to ryby trzymane z myślą o wymarzonym większym akwarium (przynajmniej 375 litrów), a są to: Dorosłe (8-10cm) Pseudotropheus saulosi 1+4, dorosłe (7-12cm) Iodotropheus sprengerae (pyszczaki rdzawe) 2+2+ młode, młodociane (6-7cm) Pseudotropheus elongatus chewere 2+1, młodociane (3-6cm) Maylandia estherae OB Morph 1+5 jeszcze niewiadomo jakich, bo są za małe.

   Image  Tło wewnętrzne zbudowałem samodzielnie. Bazą tła jest płyta z plexy, na którą nakleiłem za pomocą silikonu akwarystycznego łupki skalne, które wcześniej „wyciosałem" za pomocą przecinaka i młotka z większych płyt. Zaletą budowy tła wewnętrznego z łupków - jest ich mała głębokość (tło z takich łupków zajmuje w miarę mało miejsca w akwarium), dzięki czemu pozostaje sporo miejsca dla ryb.

    Zabudowa filtra wewnętrznego została wykonana na bazie kawałka odpowiednio przyciętego (i o odpowiedniej grubości) styropianu, który następnie okleiłem kawałkami łupka skalnego - a całość została również przyklejona silikonem akwarystycznym do już przygotowanego tła ( nic nie jest przyklejone do żadnej z szyb akwarium!)  

    Pokrywa jest standardową pokrywą ABS firmy Wromak, jednak chciałem mieć w swoim akwarium dodatkowo tzw. podświetlenie nocne na diodach, które po zakupie przykleiłem do takich plastikowych osłon na kable - (tzw. maskownica na kable, które są puszczane po ścianie) - nie wiem jak to się fachowo nazywa - jest to plastikowa rynienka, w którą wsuwa się drugą rynienkę ). Następnie jedną część ( rynienkę pustą) przykręciłem do pokrywy, a drugą część (rynienkę z doklejonymi diodami) wsunąłem w pierwszą - dokręconą do pokrywy. Dzięki temu, mogę diody bez problemu wysunąć i następnie wyciągać z akwarium, gdy będzie potrzeba np. ich czyszczenia. Stąd też widoczne na pokrywie - główki śrub mocujących, które zresztą w najbliższym czasie będą zamaskowane plastikowymi „czapeczkami".

Image

Cześć! Nazywam się Robert Łopusiak  („loprob”). Niestety z braku czasu moja „aktywność” sprowadza się raczej do biernego śledzenia akwarystycznych stron i forum. Udało mi się jednak wykorzystać w ostatnim czasie parę wolnych chwil do opisania swojego akwarium, czym chciałem się podzielić z innymi sympatykami ryb z jeziora Malawi i nie tylko... Swoją przygodę z zakładaniem opisywanego przez mnie zbiornika dla ryb non-Mbuna zacząłem już w sierpniu 2005 roku. Wtedy to zamówiłem akwarium i w oczekiwaniu na nie zacząłem budowę odpowiedniej szafki. Po miesiącu akwarium stało na szafce, potem pokrywa itd... przybywało tego w miarę wolnego czasu. Po kilku próbach zbiornik został ostatecznie zalany w marcu 2006, ryby (cała obsada za jednym zamachem) wpuszczone zostały w maju. Akwarium klejone na zamówienie ma wymiary 190x50x45cm, czyli coś około 420l brutto. Szafka i pokrywa jak wspomniałem zostały wykonane samodzielnie. Szafka skręcana jest z płyt meblowych 18mm, przy czym pod dnem zbiornika dodatkowo znajduje się sklejka 20mm. Pokrywa wykonana jest jako dwudzielna z cieńszych elementów, zabezpieczonych przed działaniem wilgoci wklejonym od środka spienionym PVC 3mm. Pokrywa wspiera się na szafce (nie na akwarium) na wspornikach, co wizualnie łączy je w jedną całość i ma wyglądać jak ramka akwarium...

Image

Prezentacja Wojciecha Milca. Zapraszamy. 

Podkategorie

Zbiorniki o pojemności od 201 litrów do 375 litrów

Zbiorniki o pojemności od 376 litrów do ...nieskonczoności :)

invalid email address