articlesWychodząc naprzeciw częstym pytaniom „jak założyć akwarium z pyszczakami z malawi” postanowiłem napisać ten „poradnik”. Jest to bardzo ogólnikowy opis podstawowych czynności i zagadnień związanych z tym kierunkiem akwarystyki. Poważnie myśląc o hodowli pyszczaków z malawi nie można oczywiście ograniczyć się wyłącznie do lektury tego artykułu.

Kiedy już zachwyciła nas różnorodność i niesamowite zachowanie tych ryb, i podjęliśmy decyzję o założeniu takiego akwarium musimy wiedzieć kilka bardzo ważnych rzeczy. Jeśli mamy akwarium, lub miejsce na akwarium, o wymiarach nie mniejszych niż 80x35x40, czyli klasyczny 112 litrowy zbiornik lub większe, to możemy dalej o Malawi myśleć, jednak jeśli ten zbiornik jest mniejszy, to darujmy sobie do czasu aż będziemy mogli pozwolić sobie na większy zbiornik. Hodowla pyszczaków to hodowla ryb w dużych akwariach, a rzeczone 112 litrów to już ogromny kompromis, i maksymalne zredukowanie przestrzeni życiowej dla ryb. Nie myślmy sobie ż skoro można mieć 6 ryb w 112 litrach, to czemu by nie trzymać 4 ryb w 90 litrach. Zdecydowanie NIE. Powiedzmy że minimalne akwarium dla pyszczaków to 200 litrów, a rzeczona 112 to już taki kompromis o jakim wspomniałem wcześniej.

 

  
ZBIORNIK

 

Jeśli zdecydujemy się jednak na malutką 112tkę, to automatycznie decydujemy się na akwarium jednogatunkowe, oraz na hodowle jednego z 3 gatunków, które jako tako trzymają się w tak małym akwarium. Możemy zatem hodować tam haremik saulosi, yellow lub rdzawych w układzie 1+5 lub 2+5 jeśli mamy szczęście (pierwsza cyfra to ilość samców a druga samic w haremie). Oczywiście im większe mamy akwarium tym lepiej. Najbardziej optymalnym rozmiarem dla Malawi jest 375 litrów (150x50x50), ale całkiem sporo gatunków pyszczaków można już hodować w 240tce. W akwarium 240 litrowym staramy się hodować maksymalnie do 3 gatunków, w 375 litrach 4-5 gatunków. Ponieważ tych które można trzymać w większych akwariach jest dość dużo, odsyłam do lektury o konkretnych gatunkach. Zanim jednak będziemy kupować ryby należy odpowiednio przygotować akwarium.

 


WYSTRÓJ AKWARIUM

 

Jest wiele kamieni i substratów nadających się do takiego akwarium, które jak wiadomo ma się podobać tez właścicielowi, należy jednak pamiętać, że w jeziorze Malawi, naturalnym podłożem jest piasek, usłany w mniejszym lub większym zagęszczeniu skałami wapiennymi. Dlatego idealnym wyborem jest piasek i wapienie, ale można stosować właściwie każdy kamień, który jest obojętny dla wody lub podnosi jej pH, takie jak, Wapień, wapień muszlowy, filipiński, tuf, piaskowiec, łupek, sempertynit, otoczaki i wiele innych kamieni.

 

Na dnie układamy styropian, grubości około 1-2cm, a następnie układamy kamienie. Styropian możemy położyć tylko pod kamieniami, lub na całym dnie, zostawiając 1 cm luzu przy krawędziach. Kamienie układamy na styropianie aby zmniejszyć naprężenia na szkło. Potem zasypujemy dno piaskiem, usypując warstwę najlepiej nie cieńsza niż 10cm. Dlaczego to wszystko? Pyszczaki kopią. Układanie kamieni na piasku może spowodować to, że ryby go podkopią i albo zostaną nim przygniecione, lub co gorsze, spadający kamień spowoduje pęknięcie dna.

 

  
ROŚLINY

 

Generalnie rośliny w Malawi są zbędne. Naturalnie występują gdzie niegdzie Nurzańce i Rogatek, ale zdecydowanie głównym źródłem fotosyntezy w Malawi są glony. W pierwszej fazie dojrzewania akwarium przeżyjemy najpierw inwazje brunatnych okrzemków, ale z czasem nasze kamienie i tło porosną ładnie krasnorosty i zielenice. Są oczywiście akwaryści preferujący „zielone Malawi”, i to czy ktoś zdecyduje się na odstępstwo od naturalnego otoczenia pyszczaków zależy już od samego akwarysty.

 

  
FILTRACJA

 

Akwarium malawi, jak każde akwarium wymaga odpowiedniej filtracji. Należy pamietac, że ważna jest nie tylko filtracja mechaniczna, która usunie nam odchody z dna, ale ważna jest, jeśli nie najważniejsza, filtracja biologiczna. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie filtra wewnętrznego do filtracji mechanicznej, i zewnętrznego , tzw. Kubełka, do filtracji biologicznej. Wnętrze kubełka wypełniamy przede wszystkim ceramiką, oraz, zaleca się zastosowanie grysu koralowego. Na ceramicznych porowatych rurkach osadzają się bakterie denitryfikacyjne, przetwarzające produkty rybiej przemiany materii, czyli azotyny na mniej szkodliwe azotany (NO2 na NO3), podczas gdy grys koralowy, oprócz tego , że osiadają na nim bakterie, powoduje tez podniesienie twardości wody i podwyższa pH, a w akwarium malawi pH powinno być w okolicach 8,0 - 8,6.

 

  
TEMPERATURA

 

Temperatura w jeziorze Malawi oscyluje miedzy 24 – 30 stopni Celsjusza. W akwarystyce przyjęto średnią wartość około 26 - 27 stopni. Dla utrzymania takiej temperatury należy postarać się o grzałkę odpowiednią dla posiadanego zbiornika, mniej wiecej o mocy 100Watt dla 112 litrów, 200Watt dla 200 – 240 litrów i td. Choc zalezy to też od ogrzewania pomieszczenia gdzie stoi akwarium. W dobrze ogrzewanych domach o stałej dobowej temperaturze w 240 litrowym akwarium może wystarczyć 50Wattowa grzałka.

 

  
OŚWIETLENIE

 

Malawi nie wymaga silnego swiatła. Wręcz przeciwnie, powinno być stonowane, gdyż w przeciwnym razie ryby stają się płochliwe. Dla poprawienia efektu wizualnego można stosować świetlówki podkreślające kolory ryb.

 


URUCHOMIENIE

 

Najważniejszy jest tak zwany start akwarium. Jak wspomniałem, żeby nasze zwierzaki żyły w zdrowiu, potrzebna jest filtracja biologiczna, a bakterie w filtrze nie pojawiają się tam znikąd. Dlatego akwarium musi dojrzeć. Proces dojrzewania trwa zwykle kilka tygodni, lecz jest kilka sposobów aby go przyśpieszyć. Podstawowym sposobem jest zakup biostartera, substancji zawierającej kultury bakteryjne do akwarium. Ponadto, jeśli mamy już inne akwarium, bądź też mamy znajomego który je ma, to wodę spuszczona z akwarium przy podmianie, wlewamy do naszego akwarium. W taki sposób zapewniamy naszym bakteriom trochę smakowitych azotynów, tym samym wspomagając ich na mnażanie się. Można też wpuścić ślimaki świderki. Ich odchody staną się pożywką dla bakterii. W ten sposób możemy skrócić czas dojrzewania akwarium do 2 – 3 tygodni. Po tym okresie możemy wpuścić pierwsze ryby. Dobrze jest zacząć od kilku sztuk, na przykład od jednego gatunku, i pozostawić tak na 2-3 tygodnie, aby akwarium dalej dojrzewało.

 

invalid email address