Poniższy artykuł powstał nie tylko po to, by być pewną formą zaprezentowania i pochwalenia się moim zbiornikiem, ale także w celu ukazanie Wam procesu jego powstawania, przedstawienia motywów którymi się  kierowałem wydając kolejne pieniądze. Pisząc go planowałem również pomoc osobom zakładającym swoje pierwsze Malawi z prawdziwego zdążenia [tak było w moim przypadku ;)] które jak wiemy z własnych doświadczeń z reguły jest standardową 80 centymetrową 112 - ką z Ps.Saulosi. Artykuł podzieliłem na punkty aby był bardziej czytelny i zrozumiały.

1) Jak to wszystko się zaczęło.
2) Szkło, dlaczego takie a nie inne, co warto brać.
3) Filtracja.
4) Ogrzewanie.
5) Oświetlenie.
6) Szafka.
7) Wnętrze szafki.
8) Wystrój.
9) Akwarium dojrzałe, rybki co i jak.
10) Specjalne podziękowania :D

1) Jak to wszystko się zaczęło.
Kiedy miałem może z 7 lat miałem pierwsze akwarium 10L, powstało ono w małym zbiorniku w którym kiedyś były trzymane chomiki :P, później miałem akwa ~90L, ale z racji przeprowadzki po 3 latach egzystencji musiało odejść w niepamięć. I tak po chyba 10 latach zapomnienia o akwaarystyce zacząłem myśleć o tym, że fajnie by było powrócić do tego jakże wspaniałego hobby. Po godzinach śledzenia i czytania setki wątków na rożnych forach, i odkryciu właśnie naszego forum, wybór padł na Malawi. Stwierdziłem „To jest TO!” i chcę mieć właśnie takie akwarium. Powoli się zaczęło, kolejne nieprzespane noce spędzone na forum i śledzenie rożnych stron, wiedziałem mniej więcej co i jak. Mimo to kiedy już zaczełęm snuć konkretne plany ze wszystkim odwiedzałem  forum by dopytać się co i jak :D.

2) Szkło, dlaczego takie a nie inne, co warto brać.
Jakie szkło wybrać? To pytanie jest pierwszym jakie nasuwa się osobie która już zdecyduje się na akwarium. Miejsce w pokoju zostało wybrane, zmierzone, i można było zacząć się zastanawiać. Do wykorzystania było 108cm długości, hmm wychodzi ze standard 100cm, jakie wysokie jakie szerokie 100x40x40 czy 100x40x50 ... wybór padł na 100x40x50. Moim zdaniem bardzo ważną sprawą dla osób które dopiero planują zakładać akwa, jest to, ze z reguły jest tak, iż ogranicza nas tylko długość akwarium a nie jego szerokość wysokość [ oczywiście w miarę rozsądku ], po 3 miesiącach odkąd mam samo szkło, zdecydowanie polecał bym robienie u szklarza akwarium wysokiego jak standard ale z przekrojem w kwadracie. W moim przypadku było by to 100x50x50,  te dodatkowe 10cm może zmienić charakter całego baniaka.
Gdybym miał możliwość zmiany to nie zastanawiał bym się nawet przez minutę i zmienił bym na 100x50x50.

Obrazek


Kiedy zabrałem się za planowanie akwa chciałem żeby było w miarę możliwości jak najtaniej, ale tak się nie da, wołałem zapłacić troszkę więcej niż później to zmieniać i być nie zadowolonym z efektów. Pierwsze i najważniejsze i najbardziej kluczowe postanowienie: w akwa nie ma być widoczny jakikolwiek sprzęt który będzie obsługiwał zbiornik.

Obrazek

Po 3 tygodniach oczekiwania na realizacje zamówień wszystko na miejscu gotowe do składania :D

3) Filtracja.
Filtracja, jest to pierwsze i najważniejsze pytanie jakie się nasuwa po zdecydowaniu się na konkretna wielkość baniaka. Na samym początku myślałem o klasycznym kuble, ale on bez filtra mechanicznego się nie obejdzie i ten pomyśl nie przypadł mi do gustu. Drugim pomysłem była budowa filtra FBF który do tej pory uważam za świetny wybór ponieważ jego sprawność działania jest ogromna przy jednoczesnym małych kosztach własnych, prawie znikomych, nie licząc oczywiście wkładu własnego czasu poświeconego w budowę. Trzecia możliwością był odkryty na naszym forum filtr oparty na wkładach narurowych, konstrukcji Yaro J, który spełniał moje wszystkie założenia.
- nie widać go w akwaium
- prostota obsługi
- wkład własny .
Nie jest to najtańsze rozwiązanie ale można go łatwo ukryć, wyciszyć i spełnia rolę filtra mechanicznego, a przy zmianie akwarium na większe można bez przeszkód użyć wszystkich komponentów. Zdecydowałem się na to rozwiązanie właśnie dlatego ze nie potrzebny jest filtr mechaniczny który moim zdaniem szpeci cały wystrój zbiornika, da się zbudować go w miarę tanio. Największy koszt to pompa CO, którą jak wiemy po przeczytaniu paru postów pana Makoka warto wybrać od Grundfosa bo koszt eksploatacji jest najniższy z możliwych i szybko się nam zwróci.

Mój filtr składa się z:
- pompa CO Grundfosa 25-30
- 3x korpusy narurowe
- rurki, złączki, rurki, złączki, kolanka i więcej kolanek + 2x zawory kulowe, wszystko ¾ cala
 

Jak powstawał, zobrazuje to kilka zdjęć:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Co jest odpowiedzialne za filtracje:
Pierwszy wkład to mechanik, wkład siatkowy wielokrotnego użytku 50 mikronów, który wystarczy przepłukać.
Drugie i 3 filtr to biologiczny, na chwila obecna są to 1 mikronowe wkłady które czekają już tylko by wymienić je na 50 mikronowe wkłady sznurkowe
Pompa działa na 2 biegu.

Jak się sprawuje filtracja, po 2 tygodniach dojrzewania, po 3 tygodniach z rybkami, stan No2 nie zachwiał się nawet na chwile 0.00 :), jako filtr mech spisuje się również świetnie, woda kryształ już godzinę od pierwszego zalania.

Moja rada: w moim przypadku musiałem zrobić wtórne zmniejszenie średnicy wylotu filtra by nadać odpowiednie ciśnienie i w konsekwencji by poruszyć tafle wody dloa lepszego natlenienia, wylot znajduje się 40cm pod woda i skierowany jest w kierunku szyby ~10cm od krawędzi tafli wody

4) Ogrzewanie.
Tutaj nie ma co się tak naprawdę rozpisywać, moim zdaniem wybór grzałki jest bardzo indywidualny, ponieważ kiedy na naszym forum ktoś się pyta co wybrać każdy poleca to co posiada
Sprawdzona tania – aquaszut
Sprawdzona, renomowanej firmy – hagen
A ja wybrałem jeszcze cos innego :P, jako iż w akwarium wszystko miało być ukryte a tło miało być z piaskowca potrzebowałem grzałki która się nie zbije. Są grzałki plastikowe ale one maja słabą moc i nie maja termostatu. Mój wybór padł na Netwatt, mimo iż są one nie sprawdzone na naszym forum, ja właśnie ta kupiłem, nie wiem ile razy w ciągu dnia się włącza, ale nie obchodzi mnie to, od początku zalania temperatura nie waha się w ogóle, posiadam wersje 100W i z czystym sumieniem mogę ja polecić jako alternatywa dla szklanych odpowiedników.

Obrazek


Dodatkowo po około 2-3 tygodniach od zalania zmątowałem system chłodzenia pokrywy, może nie chłodzenia ale przewiewu oświetlenia by ono same nie wpływało na temperaturę wody.
Prosty system oparty na 2x wiatraczki od komputera 40mm + zasilacz z regulacja napięcia = regulator obrotów ( bardzo przydatna rzecz ) teraz 12V wiatraki działają u mnie na 3V i spisują się świetnie, kiedy przyjdą upały podkręcę obroty. Całość jest połączona z programatorem kontrolującym światło :)

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

To zdjecie może malo pokazuje, ale czarny element w pokrywie to nic innego jak termometr :)

5) Oświetlenie
Tutaj Ameryki nie odkryjemy, po konsultacjach wybrałem prosty schemat oparty na jednym stateczniku elektrycznym i 2x30W od Narwa Oceanic Blue, Oceanic Natural, polecam, ale moja opinia nie będzie miarodajna bo nie mam porównania. W tym punkcie chyba najciekawsze jest rozwiązanie odbłyśników na które wpadłem sam i nigdzie podobnego nie widziałem. Jest to alternatywa dla drogich odpowiedników – rura spiro, rozciągliwa, łatwo się nią manipuluje, wystarczy przeciąć w pół, a sprzedawany kawałek zwykle ma 3 metry który w zupełności wystarczy na 2m akwa z 4 świetlówkami, rura ta jest wykonana z aluminium i po przekrojeniu wystarczy ja przykręcić do pokrywy, posiada tez rożne przekroje, od 80mm do 120 mm jak nie więcej :)

Obrazek

pierwsze światło :D

Obrazek


Obrazek

Tutaj widać też że posiadam szkło nad akwarium, kiedy pokrywa jest zamknięta rury spiro tworzą kolebki nad szkłem co poprawia cyrkulacje powietrza które jest zaciągane przez cała długość świetlówki.

6) Szafka
Każdy robi co mu się podoba i co mu pasuje do wystroju, ja w pokoju mam wszystkie meble sosnowe, wiec szafka tez taka powinna być, co więcej mam pokój ze skosami na poddaszu i wystają dwa miecze sosnowe ze ściany. Szafkę która posiadam jest zrobiona z klejonych 4.5cm desek i cenowo wyszła bardzo droga, nie mniej jednak był to prezent dla mnie i na pewno nie zamienił bym jej na żadną robioną z płyty wiórowej, a wystające pręty i śruby które spajają ja w całość tylko dodają jej uroku ... moim zdaniem :).

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Tutaj widac pierwsz przymiarki wystroju,
Obrazek

w całej okazałości.

7) Wnętrze szafki

Może nie zbyt ciekawa sprawa, ale pokaże wam jak wygląda obecnie wnętrze szafki po miesiącu użytkowania

Obrazek

Widać na nim pierwsze próby izolacji akustycznej pompy, które mnie nie zadowalają, niestety na razie musze się powstrzymać od dalszych prac z powodu braku funduszy, mimo to pierwsza rzecz jaka zrobię będzie zbudowanie pokrowca na pompę z maty bitumicznej app która jest wykorzystywana w audio car. Dowiedziałem się o niej na forum komputerowym i z tego co mi wiadomo spisuje się świetnie, oni wykorzystują ja do wyciszania dysków twardych i przewodzi one znaczniej lepiej ciepło niż powietrze wiec nasza pompa się nie usmaży :D
więcej na:
http://forum.pclab.pl/t291071.html 5. Skrzynka bitumiczna - to co tygryski lubią najbardziej

8) Wystrój
To chyba najbardziej indywidualna sprawa w całym procesie projektowania i planowania swojego baniaka. Czym się sugerowałem, wszystkim czym się da ale największy wpływ wywarły na mnie zbiorniki „jurgena" które możemy oglądać i oceniać w naszej własnej galerii, moim zdaniem są to najlepsze zbiorniki jakie widziałem, i każdy mógłby się nimi inspirować

Tak wiec mój wybór padł na piaskowiec + płyty piaskowca jako tło + piasek z nad Bałtyku.
Co do samego tła, dobra rada jeśli nie znajdziecie cienkich tafli piaskowca zastanówcie się czy chcecie takie ciąć bo koszt tego jest dosyć spory, mi zależało na tym by widoczna strona była naturalna a wewnętrzna niewidoczna była płaska, udało mi się to ale cena za przecięcie bloku wyniosła 60 złoty, miało być 100, ale kiedy płyta już była gotowa do przycięcia by było już odwrotu, i dobrze się stało, jestem zadowolony ;), a młody kamieniarz był bardzo zdolny na czym oszczędziłem 40 złotych.

Obrazek

Pierwsze przymiarki :P.

Obrazek

ostatni widok sprzętu i rurek od filtra :D

Obrazek

60 kilo kamyczkow siata piasku...

Obrazek


Obrazek

... więcej piasku :D ...

Obrazek

... pierwsza woda :D ...

Obrazek

... kilka wiader później ...

Obrazek

  ... bąbelki/wiadro :)

Obrazek

tuż po zalaniu.

9) Akwa dojrzałe, rybki co i jak.

Akwa dojrzewało na nitravecu + wodzie i syfie od Sabotage, za co w tym miejscu serdecznie dziękuje, trwało to około 2 tygodni.

Obsada to kolejne bardzo ważne zagadnienie bo w Malawi obsada będzie determinować charakter całego naszego baniaka. Równocześnie z planowanie akwa szukałem odpowiednich pysków do mojego akwa, po chyba 4 miesiącach wybór padł na Pseudotropheus msobo "Magunga", to jest to :D
I tutaj zaczęły się schody bo mimo iż mój wybór był spowodowany tylko moim poczuciem estetyki, szalenie mi się podobają i nadają się do mojego baniaka, jest na chwile obecna szal na ten gatunek, praktycznie nie do dostania.

Mialy być z http://www.cichlid.sklepna5.pl ale no sami wiecie o co chodzi
Mialy być z http://www.sklepmalawi.pl ale 2-3 miesiące czekania, minimum
Mialy być z http://www.tan-mal.pl ale cena dla początkującego malawisty na pewno jest zabójcza, mimo to dostałem dobrą propozycje kupna ich obsady hodowlanej F1, ale kasa robi swoje.


Po skrajnym załamaniu, pomógł mi nikt inny jak M_sobo z naszego forum, załatwił rybki [z Czech do Katowic z Katowic do Gdyni] i zajął się ich transportem  i zapakowaniem :)

dscf4397.jpg

ładne opakowanie, wszystkie rybki cale i w świetnej kondycji :)

Obrazek


... (przepraszam za jakoś fotek, ale z powodu adrenaliny nie byłem w stanie myśleć o zdjęciach :D).

Pisze to tutaj nie jako reklamę dla samego M_sobo ale dlatego ze na naszym forum prawdziwych pasjonatów można znaleśc naprawdę życzliwych i uczynnych ludzi którzy nie chcą nic za pomoc, i kiedy wpłacałem tak naprawdę 200 zloty osobie której wogle nie znalem nawet na chwile nie zastanowiłem się i byłem w 100% pewny ze są one bezpieczne.

10) Specjalne podziękowania :D
Czyli to co tygryski lubią najbardziej :). Specjalne podziękowania dla:
Yaro – za pomoc przy budowie filtracji, z każdym pytaniem leciałem do niego.
M_sobo – za pomoc z rybami które rosną jak na drożdżach.
Sabotage – za ogólną pomoc, bo z racji wspólnego miasta zamieszkania to jemu najwięcej trułem, to moje najważniejsze źródło wiedzy :D

I dla wszystkich innych których tutaj nie wymieniłem a mi pomogli :)

invalid email address