corel.jpg    Corel Photo-Paint to alternatywa dla drogiego, aczkolwiek niezwykle rozbudowanego Adobe Photoshopa. Oczywiście nie ma nic za darmo. Mimo, że wielu użytkowników PP jest usatysfakcjonowana jego możliwościami, to jednak trudno porównywać oba programy.
W domowym, amatorskim użytkowaniu, ma jednak sporą zaletę, widoczną zwłaszcza w nowszych edycjach, mianowicie bardzo łatwy w obsłudze interface i wiele opcji, które ( z lepszym lub gorszym skutkiem) wykonają pracę za nas.
Obróbka fotografii akwarium, mimo, że dla wielu wydaje się czarną magią, nie jest niczym trudnym. Tutorial ten, choć to chyba za duże słowo, wyjaśni krok po kroku, jak przygotować fotografię do prezentacji na stronie www.

Krok 1.

Image
 
Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniej fotografii. Pamiętajmy, że im bardziej przemyślimy jej elementy już na etapie wciskania migawki aparatu, tym lepszy będzie efekt końcowy. Starajmy się wykonać, a później wybrać zdjęcie ostre, w miarę trzymające poziom, oraz takie, na którym zarówno miejsca zacienione, jak i mocno oświetlone są dobrze wyeksponowane (nie ma czarnych plam, ani przepaleń).

 

Krok 2.

Image
 
Kolejnym krokiem, jest wypoziomowanie fotografii. Niezwykle pomocne będą nam w tym momencie linijki (Rulers).
 
Image
 
Klikając na jedna z nich i przesuwając kursor myszy, możemy wyznaczyć prowadnice (Guidelines). Wyznaczmy po jednej przy górnej i dolnej oraz przy bocznych krawędziach akwarium.
Jak widać, fotografia, którą wybrałem, jest w miarę prosta.
Jeśli jednak widzimy odchylenia, konieczne jest prostowanie zdjęcia. W zależności od tego, czy fotografie mamy na warstwie tła (background -> widoczne po lewej stronie okienko warstw), lub na jednej z warstw nad tłem, możemy bądź użyć opcji Obrót (Image->rotate->rotate custom) oraz wprowadzić odpowiedni kąt (pamiętając, że clockwise to kierunek ruchu wskazówek zegara, a counter-clockwise kierunek przeciwny), bądź dwukrotnie klikając na fotografii wyświetlić „uchwyty” służące do obracania warstwy (strzałeczki na jej narożnikach).

 

Krok 3.

Image
 
Kiedy fotografia jest już wypoziomowana, dobrze jest dodać jej nieco kontrastu, oraz wyrazistości. Do tego celu używamy opcji Contrast Enhacement.
Image
 
Głównym elementem otwartego menu, jest tzw. Histogram, wraz z suwakami, pozwalającymi ustawić kontrast zarówno w jasnych, jak i ciemnych obszarach zdjęcia. Używając suwaków znajdujących się nad wykresem, edytujemy tzw. Input Value, czyli wartości wejścia. Przesuwając prawy trójkącik w lewą stronę, rozjaśniamy obszary mocno oświetlone. Prawy trójkąt, służy przyciemnianiu cieni. Starajmy się ustawić te wartości tak, aby uniknąć zarówno zupełnie białych, jak i czarnych plam.
Ewentualną korekcję możemy przeprowadzić dolnymi suwakami, odpowiedzialnymi za wyjściowe wartości, czyli Output Range.
Zazwyczaj taka edycja jest wystarczająca. Jeśli jednak uznamy, że konieczne jest nadanie większej wyrazistości poszczególnym barwom, Photo-Paint daje nam również taką możliwość.
W lewej części menu widzimy tzw. kanały, czyli chanels. Automatycznie uruchamiany jest główny kanał RGB, czyli 3 składowe kolory wyświetlane na monitorze. Wybierając poszczególne kanały, edytujemy je podobnie, jak robiliśmy to z histogramem.
Jest z tym trochę zabawy i opcja ta może na początku wydawać się dość skomplikowana, jednak za którymś razem będziemy wykonywać tą czynność automatycznie. Pomocny w tym kroku jest dobrze skalibrowany monitor.

 

Krok 4.

Zdjęcia akwariów najlepiej ogląda się, jeśli są „docięte na wymiar zbiornika”. Nie dobrze jest pokazywać cały bałagan, jaki mamy na, czy w szafce, a czarne pasy pod i nad zbiornikiem tylko niepotrzebnie zwiększą nam wagę gotowego zdjęcia. Korzystając z wyznaczonych wcześniej prowadnic, użyjemy opcji Crop, do wycięcia samego akwarium.
 
Image
 
Po wybraniu narzędzia Crop, klikamy w miejscu, gdzie łączą się dwie prowadnice i przeciągamy kursor do przeciwległego narożnika.
Dla wygodniejszego operowania tym narzędziem, warto włączyć opcje przyciągania do prowadnic, wybierając kolejno:
view->snap to->guidelines
Kiedy zaznaczymy już całe akwarium, klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na aktywnym obszarze.
 
Image

 

Krok 5.

Większość galerii nakłada na użytkowników ograniczenie wielkości fotografii. W galerii Klubu Malawi jest to 1024 pix szerokości. 

Image

Wielkość obrazu ustawiamy opcją Resample.
Po kliknięciu na nią, pojawi się okno, gdzie dokładnie ustawimy szerokość i wysokość zdjęcia.
Nas interesuje tylko i wyłącznie górna część okna, gdzie najpierw wybieramy jednostkę (pixels), a następnie wprowadzamy odpowiednią wartość. Jeśli mamy zaznaczoną opcję Maintain Aspect Ratio, program automatycznie obliczy długość drugiego boku.

Krok 6.

W zasadzie mamy już gotową do publikacji w internecie fotografię. Na końcu obróbki, dobrze jest jednak nieco ją wyostrzyć. Nawet, jeśli na początku wydawała nam się ostra, to cecha ta gubi się podczas post-processingu. 

Image

Do wyostrzania służy opcja Unsharp Mask, dostępna w menu Effects.
Mamy tu do dyspozycji 3 suwaki. Żeby sprawy nie komplikować, najłatwiej jest napisać, że przy tak małych obrazach, zarówno Radius (promień), jak i Treshold (wygładzanie) powinny być ustawione na 1, a Percentage 100-150 (w zależności od tego, jak ostre udało nam się zrobić zdjęcie). Starajmy się unikać zbyt mocnego wyostrzania. Jeśli przesadzimy, na krawędziach pojawią się piksele, czyli linie nie będą gładkie, tylko „ząbkowane”, a w cieniach mogą pojawić się szumy.

Image
Image

Krok 7.

Ostatnim krokiem jest zapis fotografii do .jpg. Jest to uniwersalny format pliku, wymagany w większości galerii. Aby precyzyjnie ustalić „ciężar” pliku, warto skorzystać z opcji Web Image Optimizer. Od razu po jej wybraniu kliknijmy na advanced, aby pojawiło nam się okienko z zaawansowanymi ustawieniami. W tym miejscu cała nasza uwaga powinna być skupiona na suwaku compression. Przesuwając go w prawo, zmniejszamy wielkość pliku, jednocześnie kompresując obraz. Objawia się to utratą ostrości, oraz pojawieniem pikseli na krawędziach. Wartości 0-10 zazwyczaj są wystarczające i jedynie minimalnie wpływają na jakość fotografii. Warto próbować ustawić możliwie najbardziej zbliżoną wielkość pliku do wymaganej przez galerie. Po kliknięciu OK, dane w tabeli otoczonej czerwoną ramką zostaną zaktualizowane. W górnym rzędzie po lewej stronie mamy pokazaną wagę pliku.
 
Image

Jeśli jest już ustawiona odpowiednio, klikamy OK, wybieramy folder docelowy, zmieniamy nazwę pliku i zapisujemy. Efektem oczywiście chwalimy się w Klubowej Galerii ;-)

invalid email address