Pokarmy dla pielęgnic „OSI” – karmy dodatkowe, dedykowane dla ryb innych biotopów.

 

W poprzednim artykule na temat karm firmy O.S.I. Ocean Star International opisałem karmy dedykowane dla naszych podopiecznych czyli ryb z jeziora Malawi. Generalnie uznałem te karmy za bardzo dobre i wartościowe czyli zgodne z tym jak są reklamowane, zaliczyłem je do klasy „Premium”. Mój sposób karmienia ryb nie opiera się jednak tylko i wyłącznie na jednym czy dwóch rodzajach karm ale na metodyce opierającej się na maksymalnym różnicowaniu karm suchych dedykowanych dla pyszczaków i uznanych przeze mnie jako wartościowe oraz karmach naturalnych (mrożony plankton czy wręcz produkty z naszej kuchni). Oczywiście kontrowersyjne jest to czy lepsza jest metodyka moja czy ta która opiera się na karmie jednego producenta.

Test karmy „Tropical Krill Gran”

Tropical to firma znana w świecie polskich akwarystów od wielu lat. Jak większość z Was wie została również naszym Partnerem. Wiele osób karmi swoich podopiecznych produktami tej firmy. Triopical zadbał o znaczny wybór karm dla pielęgnowanych przez nas pyszczaków. W czasie ostatniej kampanii wyborczej do Zarządu Stowarzyszenia, JemioloSeba czyli jeden z kandydatów w tych wyborach, zaproponował aby rozdać klubowiczom darmowe próbki karm. Pomimo tego, że finalnie w Zarządzie się nie znalazł, jego pomysł został uznany za atrakcyjny i wolą Zarządu postanowiliśmy go zrealizować. Skontaktowałem się z firmą Tropical aby ustalić czy istnieje możliwość przetestowania karm ich produkcji. Zaproponowałem karmę, którą osobiście cenie i stosuje czyli Tropical Krill Gran.

 

Witam.

W dniu dzisiejszym tj. 25.10.2015r. odbył się „Konkurs Wiedzy”. Konkurs był zorganizowany dla grona klubowego. Chęć wzięcia udziału w konkursie wyraziło siedmiu klubowiczów.

W wyniku losowania zostały wyłonione dwie grupy, w których skład wchodzili:

Grupa A:

MatiK
spiochu
olo666
marcin1ja1

Grupa B

zdrowy_zab
marcin73m
kessey

Zabawa była podzielona na trzy etapy. W pierwszym etapie zmierzyli się członkowie grypy „A”, w drugim grupy „B”. Trzeci z etapów to finał. Awans do finału uzyskali po 2 osoby z każdej grupy.

Zadanie nie było proste. W każdym z etapów zawodnicy otrzymali dwa zestawy, w każdym z nich było po 10 pytań. Trudność polegała na tym, iż zawodnicy nie mieli zbyt dużo czasu na odpowiedź. Czas jaki dostali to jedyne 4 minuty. W tym czasie należało pobrać dwa zestawy pytań, odpowiedzieć i wysłać odpowiedzi w formie postu z załącznikiem z odpowiedziami.

Emocje jakie towarzyszyły w konkursie były ogromne między innymi dlatego, że było o co powalczyć. Nagrody w tej zabawie to gadżety z górnej półki:

Za zajęcie I miejsca – książka 4 ed. „Malawi Cichlids in their natural habitat” autorstwa Ad Konings, pokarm OSI Brine Shrimp Płatki 1000 ml, ręcznik z logo klubowym , pokarm Tropical 3 Algae Granulat 250 ml, brelok z logo klubowym;

Za zajęcie II miejsca – książka ,Wielki Atlas Ryb Akwariowych autorstwa Joanna i Paweł Zarzyńscy, ręcznik z logo klubowym, pokarm Tropical Cichlid Herbivore 250 ml, brelok z logo klubowym;

Za zajęcie III miejsca – pokarm OSI Vivid Color Flakes 450 ml, pokarm Hikari Cichlid Excel 250 gr,, pokarm Tropical Malawi Slowly Sinking Chips 1000 ml, ręcznik z logo klubowym, smycz z logo klubowym, brelok z logo klubowym.

Z pierwszego etapu, w którym zmierzyli się członkowie grupy „A” uzyskali awans do finału:

marcin1ja1 18 pkt
olo666 13 pkt

Z drugiego etapu, w którym zmierzyli się członkowie grupy „B” uzyskali awans do finału:

marcin73m 15 pkt
zdrowy_zab 14 pkt

Wyniki całego „Konkursy Wiedzy” wyglądają następująco:


I - marcin1ja1 - 15 pkt
II - marcin73m - 14 pkt
III - zdrowy_zab - 13 pkt

IV - miejsce - olo666 - 8 pkt

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Zwycięzcom GRATULUJEMY!!!

W imieniu komisji konkursowej, w której skład wchodzą marek_z_81 (Marek Żyła) oraz harisimi (Wojciech Sierakowski) mam przyjemność ogłosić wyniki konkursu "Krótka historia o moich pyszczakach"

 

I miejsce zajmuje film HOP 01 autorstwa kolegi slater11:

 https://www.youtube.com/watch?v=l8tOEjbQLmI

Za zajęcie I miejsca autor filmu otrzymuje do wyboru koszulka klubowa ( biała XL ) lub ręcznik z logo klubowym, karma Naturefood Premium Cichlid - M ( 200 gr )., karma Tropical Krill Gran ( 250 ml ), Tropical Krill Flake ( 500 ml ), smycz z logo klubowym, naklejka z logo klubowym;

 

Chcieliśmy podziękować firmie Naturefood, która po raz pierwszy dała nam do testów karmę . Liczymy na to, że zwycięsca podzieli się opinią o niej. Tradycyjnie dziękujemy również firmie Tropical której karmy przekazujemy do testów już od dłuższego czasu.

GRATULACJE!!!

 

© 1999—2009 CichlidenAreAl. Все права защищены

Arefiew Aleksander Wasiljewicz ( 19.10.1950 - 29.12.2009 )

Tłumaczył: Michał Domagała "Michdom74"

Część VI. Możliwości łączenia gatunków zróżnicowanych pod względem specjalizacji żywieniowej.

Akwaryści dosyć często zadają pytania dotyczące współżycia różnych pielęgnic, często podkreślając zależności typu: przynależność pielęgnic do tego lub innego jeziora, objętość akwarium lub rozmiarów jego dna, agresywność i terytorializm, rozmiar ryb i ich temperament, skład chemiczny wody itp. Często za to nie zwracają uwagi na kwestie związane z ich pokarmową specjalizacją, która jest nie mniej ważna od wszystkich wyżej wymienionych aspektów. Załóżmy więc, że wybraliście pielęgnice według ich rozmiarów i stopnia agresji (terytorializmu) oraz wg temperamentu, nie zwracając uwagi na ich specjalizację żywieniową. W rezultacie, na przykład, w akwarium macie mięsożerne i glonożerne pielęgnice np. malawijskie protomelasy i tanganikańskie trofeusy. Trzeba będzie więc podjąć decyzję odnośnie wyboru rodzaju pokarmów. Jeżeli karmić powstałą grupę pokarmami pochodzenia zwierzęcego, nawet z dodatkiem karmy pochodzenia roślinnego, wyróżniając w ten sposób protomelasy – doprowadzi to w rezultacie do problemów z trofeusami, które najprawdopodobniej zakończą się ich śmiercią. Jeżeli natomiast karmić taką grupę pokarmami roślinnymi, wyróżniając trofeusy, to raczej nie doprowadzi to do śmierci mięsożerców, ale będą one funkcjonowały w znacznym dyskomforcie, nie mając wszystkich potrzebnych im składników odżywczych, co doprowadzi do ich osłabienia i zniżenia funkcji reprodukcyjnych. Dlatego też takie połączenia nie są dobre i łączenie tego czego nie da się połączyć, przynosi więcej szkody niż pożytku.

Metriaclima sp 'zebra Chilumba' - pyszczak nie dla każdego

Metriaclima sp "Zebra chilumba" - pyszczak nie dla każdego

tekst i fotografie: Wojciech Sierakowski

 

 

Poniższy artykuł ukazał się drukiem w numerze 124 „Naszego Akwarium” z 2010 roku. Dziękujemy właścicielom „Naszego Akwarium” oraz autorowi, Wojciechowi Sierakowskiemu za zgodę na publikację na łamach serwisu Klubu Malawi. Artykuł dostępny w całości tylko dla pełnoprawnych członków Klubu.

 

 

Jezioro Malawi od wielu lat stanowi jedno z głównych źródeł, z którego czerpie światowa akwarystyka. Wzrost popularności endemicznych pielęgnic z tego akwenu był związany przede wszystkim z ich niezaprzeczalną urodą. Pojawiające się opinie o niskich wymaganiach tych ryb są już jednak co najmniej kontrowersyjne. Pyszczaki to ryby silne i stosunkowo wytrzymałe. Wymagają jednak dobrej jakości wody oraz warunków lokalowych, a także odpowiedniego karmienia. Często jest to kwestionowane i pojawiają się opowieści, które wskazują na wręcz ogromną wytrzymałość tej grupy ryb na przeciętne czy wręcz bardzo złe warunki. Melanochromis auratus z mieczykami czy gupikami w zbiorniku 80-litrowym, karmiony suszoną rozwielitką, skrobanym mięsem wołowym i mrożoną ochotką to dla malawisty koszmar, po którym budzi się roztrzęsiony i przerażony. Twierdzenia, że „wujek ma już te złociste pyszczaki kilka lat i nawet mają młode”, często nie są wyssane z palca.

 Osobiście spotkałem się z taką sytuacją kilkakrotnie. Nie należy jednak traktować takich doniesień jako prawidła czy nowego standardu. Pyszczaki od wielu pokoleń rozmnażane w zbiornikach polskich akwarystów, regularnie uod- parniane na wpływ niekorzystnych warunków czy złej diety, nie są typowymi przedstawicielami tej grupy pielęgnic.

Opowieści jednak zazwyczaj rozmijają się z prawdą. Kilka lat to tak naprawdę kilka miesięcy, „wytrzymałe ryby” to dwie sztuki na dwadzieścia kupionych, a te „wielkie pyszczaki” to kilkucentymetrowe młode rybki. Weryfikacja historii „o wujkach i nieśmiertelnych rybach z Malawi” następuje błyskawicznie w przypadku nabycia ryb wyższej jakości. Taki zakup najczęściej dotyczy nowego pięknego gatunku, który okazyjnie pojawia się w sklepie akwarystycznym i kończy życie po kilku, góra kilkunastu dniach. Człowiek najczęściej uczy się na własnych błędach, jednak aby te błędy nie były okupione śmiercią naszych podopiecznych, warto uczyć się również na błędach innych ludzi. Dlatego też proponuję przeczytać ten artykuł, gdyż śmierć opisywanego w nim pyszczaka to ostatnia rzecz, której bym chciał. Metriaclima sp. „zebra chilumba” to mój ukochany gatunek z grupy Mbuna. Ryba piękna, silna i... problematyczna, a więc gatunek nie dla każdego.

 

 

Podkategorie

Artykuły poświęcone pilelęgnacji pyszczaków, żywieniu,leczeniu i nie tylko.

Sekcja zawiera wiadomości podstawowe przydatne szczególnie dla początkujących malawistów.
- Co to w ogóle jest Malawi?
- Jak założyć akwarium?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie i obsadzie zbiornika?
- Jak często i czym karmić naszych ulubieńców?

Artykuły opisujące nasze doświadczenia w hodowli pyszczaków.

Opis powstawania samodzielnie wykonywanych wynalazków związanych z akwarystyką.
Zrobiłeś coś ciekawego, chcesz się tym pochwalić? - to właśnie odpowiednie miejsce!

Relacje z imprez akwarystycznych, reportaże z wizyt w ciekawych miejscach związanych z naszym hobby.

invalid email address