Test pokarmów Firmy Tropical

W 2019 roku Klubowicze Polskiego Stowarzyszenia „Klubu Malawi” dzięki współpracy z Polską firmą Tropical, jednym z najbardziej zaawansowanych producentów w branży zoologicznej, przeprowadzili testy oferowanych do sprzedaży na polskim i wielu zagranicznych rynkach pokarmach.

Do testów wytypowano pokarmy z następujących linii:

– GEL FORMULA LINE

– PROBIOTIC LINE

– LINIA SUPER PREMIUM SOFT

                               

                                                                      

                                         foto: egon44                                                             foto: Robson79

           Zgodnie z deklarowaną przez Producenta cechą ww. pokarmów dla ryb akwariowych to, to żeone produkowane z najwyższej jakości surowców naturalnych. Zapewniają rybom dietę bogatą w składniki roślinne i zwierzęce, która wpływa korzystnie na wzrost, intensywne barwy, rozmnażanie i zapewnia doskonałą kondycję. Pokarmy dostępne są w wielu różnych formach, które pozwalają dobrać akwarystom pokarm do wielkości ryb i sposobu żerowania. Może On, wybierać spośród pokarmów w formie płatka, granulatu o różnej wielkości, pałeczek, pelletu, wafelków oraz tabletek tonących i samoprzylepnych. Może sięgnąć również po pokarmy DIY w formie galaretki.

             W związku z powyższym, po otrzymaniu od Producenta pokarmów, rozpoczęliśmy testy i my. W teście pokarmów udział wzięli nasi klubowi koledzy, których doświadczenie, zaangażowanie i wiedza pozwoliła na wyciągnięcie wniosków dotyczących sposobu karmienia, zalet pokarmu i ewentualnych spostrzeżeń i uwag testowanych karm.

W teście udział wzięli koledzy, klubowicze: egon44, Robson79, pavlofico, sj1950, darkon, eljot, luck83, patec, marek_z_81, marcinbon.

      Każdy z Testerów, zamieścił swoje opinie na forum Klubu Malawi i udostępnił je użytkownikom pod adresem www: http://forum.klub-malawi.pl/topic/21967-test-pokarmów-firmy-tropical/.

             Na tej stronie możemy zapoznać się z opiniami, spostrzeżeniami i metodologią przeprowadzanych testów, oprócz wniosków co do jakości testowanych pokarmów, możemy zwrócić również uwagę na to, co ważne jest dla każdego z nas z osobna przy wyborze konkretnego pokarmu.

Podsumowując przeprowadzone testy wspólnie wyciągnęliśmy poniższe wnioski:

       Pokarmy Linia Super Premium Soft to pokarmy, co do których osoby wykonujące testy stwierdzili, że posiadają mocny i specyficzny rybi zapach, jednak był on nieprzeszkadzający karmiącemu i nie przeszkadza pewnie rybom. Można wręcz uważać, że zapach ten świadczy o wysokiej jakości pokarmu.

           W wielu przypadkach uczestnicy testu zwrócili uwagę, że deklarowana do danego pokarmu wielkość ryb jest nieadekwatna do rzeczywistości, pokarm jest za duży i w przypadku ryb z dolnej granicy wielkości widełek, był w znacznie mniejszym stopniu spożywany. Pokarm przez swoją wielkość stwarzał problem w połykaniu go, przez co ryby mniejsze zjadały go dużo mniej niż osobniki którym pokarm ten nie sprawiał problemu w połykaniu.

           Kolejnym spostrzeżeniem osób testujących to olbrzymia chęć spożywania tego pokarmu, ryby którym wielkość tego pokarmu nie stwarzała problemu w połykaniu wręcz „szalały” w trakcie karmienia.

film: marek_z_81

Chęć spożywania go nie wynikał tylko z nowości i urozmaicenia w stosunku do poprzednio używanych karm. Pokarm równie ochoczo  spożywany był zarówno na początku korzystania z tego pokarmu jak i po dłuższym czasie karmienia nim. Przez niektórych użytkowników pokarm ten jest używany już od dłuższego czasu i na stałe zagościł już wcześniej na półce z pokarmami. Każdy z uczestników testów zachwalał pokarm, jako karmę dzięki którym ryby nie mają problemów trawiennych, ich odchody są krótkie, zwarte i dzięki temu znacznie mniej obciążają biologię akwarium, poprzez mniejsze zanieczyszczenie filtracji.

Kolejnymi pokarmami testowanymi przez naszych klubowiczów były pokarmy linii Gel Formula.

         Zgodnie z opinią testujących, pokarm miał mocny, rybi zapach, świadczący o jego wysokiej jakości, czyli wysokiej jakości półproduktów użytych do jego wytworzenia. Pokarm ten to innowacyjny pokarm przeznaczony do samodzielnego wykonania przez akwarystę, poprzez przygotowanie go z otrzymanych produktów zamieszczonych w saszetce i zmieszaniu z wodą a następnie ochłodzeniu w lodówce. Przygotowanie jest proste i jak w filmach prezentowanych przez firmę Tropical – dziecinnie proste.

             W związku z możliwością przygotowania pokarmu w wielu możliwych formach, pokarmem mamy możliwość karmić ryby każdej wielkości. Ryby karmione tym pokarmem nie wykazują tendencji znacznego brudzenia akwarium odchodami, w związku z czym możemy twierdzić, że pokarm jest dobrze trawiony przez ryby. W jednym przypadku, testujący nie stwierdził brudzenia pokarmem wody, jednak był to odosobniony wynik testu, wszyscy pozostali testujący skarżyli się, że pokarm w trakcie jedzenia go przez ryby brudził wodę, niewielkie okruszki roztapiającego się pokarmu rozpływało się w wodzie, a filtry podczas cotygodniowej obsługi wykazywały znacznie większe zabrudzenie niż w czasie gdy nie karmili tym pokarmem ryb. Cytując jednego z testujących: „Sam pokarm wygląda jak pył z pokruszonych płatków i niestety efekt w karmieniu podobny.

Pokarm przygotowałem w wersji tonącej zgodnie z instrukcją. Nie jest to czynność skomplikowana i czasochłonna. Natomiast dzielenie i podawanie pokarmu już sprawia problemy. Pokarmu w formie żelu nie da podzielić na małe kawałeczki aby ryby miały kąski na raz ponieważ się skleja. W praktyce jedna ryba łapie za duży kawał, po czym go wypluwa i łapie ponownie, efektem tego jest bardzo zabrudzona woda i duża ilość pokarmu trafia do filtrów zamiast do żołądka ryby.

Kolejnym podeściem było wykrojenie większej kostki i przymocowanie jej do dekoracji. Niestety kostka bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie skutecznie utrudniając mocowanie i efekt ten sam – brudna woda.

cyt.: eljot

Z opinii innych użytkowników otrzymaliśmy informację, że warto rozrobić saszetkę z mniejszą ilością wody i efekt brudzenia będzie mniejszy.

           W większości przypadków opinia testujących jest taka, że pokarm jest pokarmem dobrym jakościowo, jednak dużym minusem jest efekt brudzenia wody przez podaną karmę. Dla wielu akwarystów pokarm będzie fajną alternatywą karmienia ryb, aby wzbogacać swoje doświadczenia i prowadzić obserwacje swoich ryb podczas karmienia, poprzez niecodzienne sposoby podawania rybom pokarmu. Pokarm ten daje nam wiele możliwości w karmieniu ryb, ograniczony tylko naszą wyobraźnią.

          Na koniec opisu pozostawiliśmy sobie bardzo ciekawe pokarmy linii Probiotic Line. Pokarmy te były chętnie zjadane przez naszych podopiecznych, bez względu na preferencje żywieniowe. Pokarm w związku z tym, że wolno tonął była możliwość skarmienia każdej ryby, a nasze aktywne ryby rzadko kiedy pozwalają smacznym pokarmom opadać na dno gdzie miały by zalegać w szczelinach między kamieniami, gdyby jednak tak się stało, kolejną zaletą pokarmu jest to, że nie brudzi on wody. W niektórych przypadkach zdarzało się, że pokarm był zjadany w całości ale właściciel ryb nie obserwował, często występującego u naszych ryb szału podczas jedzenia, gdy woda aż się burzy podczas karmienia.

       Pokarm jest bardzo dobrze przyswajany przez ryby, świadczą o tym krótkie odchody, łamliwe i zwarte. Testujący, który przeprowadził test w dwóch akwariach stwierdził, że pokarm podawany systematycznie z innymi dobrej jakości pokarmami wywarły pozytywny wpływ na wzrost ryb w porównaniu do ryb z drugiego akwarium, w którym się wychowywały inne ryby karmione mniejszą ilością pokarmu linii Probiotic Line.

Pokarm ten zyskał bardzo wysokie oceny testu, został dla wielu z nas pokarmem, który na stałe zagościł w menu naszych ryb i życzyli byśmy sobie aby wszystkie pokarmy utrzymywały ten poziom.

        Podsumowując przeprowadzony test pokarmów: Gel Formula Line, Probiotic Line oraz Linia Super Premium Soft, możemy jednoznacznie stwierdzić, że to pokarmy godne polecenia, zdecydowanie możemy potwierdzić zamieszczane na stronach producenta opinie, że pokarmy te dzięki temu, że są produkowane z najwyższej jakości surowców naturalnych. Zapewnią naszym podopiecznym dietę bogatą w niezbędne składniki roślinne i zwierzęce. Pokarmy te wpływają korzystnie na wzrost, intensywne barwy, testujący z nas zaobserwowali korzystny wpływ na występowanie tarła oraz zapewnienie doskonalej kondycji. Różnorodna forma, wielkość, pozwala dobrać pokarm do wielkości wyb i sposobu ich żerowania, choć zastanawiała nas różnica wielkości granulek przy zachowaniu tej samej nomenklatury między różnymi liniami pokarmów.

     

foto: darkon

Zdecydowanie polecamy te pokarmy innym miłośnikom, którzy tworząc dla swoich ryb swój mikroskopijny wodny świat, chcą im zapewnić jak najlepsze warunki żywieniowe.

Na koniec tego podsumowania warto wspomnieć, że nasz klubowy Kolega egon44 otrzymał nagrodę za przeprowadzenie wnikliwej analizy działania pokarmu Tropical Pro Defence , w konkursie organizowanym przez Producenta tego pokarmu Firmę Tropical.

✨🎄WYNIKI KONKURSU z 10 grudnia! 🎄✨Nagrodę wygrywa Andrzej Stabla za naprawdę wnikliwą analizę działania pokarmu z probiotykiem Tropical Pro Defence :)🎁 Zwycięzcę prosimy o kontakt w wiadomości prywatnej.

Opublikowany przez Tropical Środa, 11 grudnia 2019

Jarosław Jaskólski

Prezes PSMP Klub Malawi


Warning: Illegal string offset 'sidebar' in /home/klubmalawi/domains/klub-malawi.pl/public_html/wp-content/themes/goldmovie/sidebar.php on line 26

Warning: Illegal string offset 'sidebar_position' in /home/klubmalawi/domains/klub-malawi.pl/public_html/wp-content/themes/goldmovie/sidebar.php on line 27